شهرستان مرند در 65 کیلومتری شمال غربی تبریز واقع شده که دارای بافت روستایی ویژه‎ای‎ست، و این انگیزه‎ی برپایی عکاسی را در ما برانگیخت. بیش‎تر این روستاها دارای آیین‎های مذهبی بخصوصی‎اند که برخی از آن‎ها در ماه محرم برگزار می‎شود. برخی از این روستاها بافت خانه‎ای ویژه‎ای هستند و برخی دیگر با پوشش مردان و زنان و... این آیین‎ها هم چنان سادگی دیرینه‎ی خود را نگه داشته‎اند. برنامه‎ریزی عکاسی محرم با شتاب‎زدگی همراه بود که با مشاهده‎ی وضعیت روستاها و آمادگی مردمان صمیمی آن‎ها ما را بر آن داشت تا به سالانه بودن آن بیندیشیم و این برنامه را به تجربه برگزار کنیم تا سالی دیگر را به امید خدا سرتاسری بشود.

غلامرضا قاسمی

این عکاسی از سوی خانه‎ی عکاسان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و با همکاری اداره‎ی فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند به روش حضوری تدارک دیده شد که در روزها 16 تا 19 دی ماه در خود مرند برپا شد. چند روستا با مشورت فرمانداری مرند برای عکاسی شناسایی شد که هر روزه چند روستا پذیرای عکاسان شده و ضمن عکاسی، از نذر و احسان مردمان روستاها برخوردار می‎شدند. این در حالی‎ست که روستای زرغان با بافتی کاملا کاه‎گلی و دویوجان با پوششی منحصر به فرد است. روستای ماه بابا شب تاسوعا پذیرای روستای اَنَه‎مَه (که به صورت خواهر و برادر‎اند) و روز تاسوعا برعکس، پذیرای دسته‎های سوگوار ماه بابا می‎شوند. در ورودی روستا مردمان و زنان سوگوار با آغاز عزاداری به استقبال سوگواران مهمان می‎روند. این هماورد سوگواری در میادین روستا برگزار شده به گونه‎ای که دسته‎ی مهمان نخستین دسته‎ی ورود به میدان است. دسته‎های سوگواری دو بخش شده و به عزاداری می‎پردازند. در این آیین منحصر به فرد همه‎ی درهای روستاییان به روی مردم شرکت کننده باز بوده و مهمانان به احسان ناهار دعوت می‎شوند. همه‎ی روستاهای مورد نظر از هیچ امکانی برای مهمانان عکاس دریغ نمی‎داشتند و بهتر از آن چه پنداشته می‎شد روند عکاسی به پیش می‎رفت. روستاهایی هم شناسایی شد که به سبب ناهماهنگی در برنامه‎ریزی از حضور عکاسان دریغ شد که امید است سال آینده سوژه‎ی عکاسان باشد.

غلامرضا قاسمی

عکاسان به راحتی در میان دسته‎ها و بر بام خانه‎ها و میادین و حتا درون برخی خانه‎ها حضور می‎یافتند. مجموعا امکانات شهرستان مرند درخورِ عکاسی سرتاسری را در خود دارد در صورتی که مسؤولین شهر بیش از این بتوانند مایه بگذارند. در این برنامه، از 3۵ عکاس شرکت کننده، 445 اثر گردآوری شد که 34 برگزیده، 4 برنده و 5 تقدیر به همراه داشت. اختتامیه و اعلام نتایج این عکاسی روز چهارشنبه 25/10/87 در ارشاد مرند با حضور مسؤولین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و برخی مسؤولین مرند برگزار شد.

فرهاد چایچی

 هیات داوران نخستین سوگوارهی عکاسی محرم- مرند، متشکل از آقایان دکتر واقف کاشفی، مهندس محمدرضا خاکزاد و کریم متقی، از میان 445 قطعه عکس از 33 عکاس، تعداد 43 قطعه را در مرحلهی نهایی مورد داوری قرار داده و نتیجه را بدین شرح به آگاهی میرساند:

نفر اول: نادر فارغی

نفر دوم: علی حامد حقدوست

هیات داوران دو عکس از دو عکاس را حائز رتبهی سوم تشخیص داد:

نفرات سوم: محسن بایرامنژاد و سهراب سردشتی

عکسهای حایز تقدیر به ترتیب:

تقدیر اول: فرناز مطلوبی

تقدیر دوم: شبنم کسایی

تقدیر سوم: مهراد امین کاظمی

تقدیر چهارم: فریبا آزادی

تقدیر پنجم: ستار سلمانی

هیات داوران، مسؤولین شهر و برگزار کنندهگان محترم را جهت برگزاری هرچه با شکوهتر سوگوارههای آتی به رعایت چند نکته دعوت مینماید:

جوایز چنین سوگوارههایی باید در شان نام و آوازهی محرم باشد.

به عکسهای راه یافته به سوگواره حق کپی رایت پرداخت شود.

از عکسهای راه یافته نمایشگاهی در شهرستان مرند و شهرهای دیگر ترتیب داده شود.

در صورت امکان و جهت ماندگاری چنین حرکت فرهنگی، کتاب و بروشوری از عکسهای راه یافته به سوگواره تهیه شود.

آرشیو منظمی از عکسهای راه یافته تهیه شود تا مورد استفاده محققین و پژوهشگران فرهنگ عاشورا قرار گیرد.

در نهایت از زحمات دست اندرکاران امر، مخصوصا سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند کمال تشکر را داریم.

هیات داوران نخستین سوگوارهی عکس محرم- مرندفرهاد چایچی           

نوشته شده توسط خلیل غلامی  | لينک ثابت |